top of page
Szukaj

Prawa pamięci

Zaktualizowano: 7 mar

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego niektóre informacje zostają z nami na dłużej, a inne po prostu wypadają z głowy?  Dobra wiadomość jest taka, że możemy sterować naszą pamięcią i w taki sposób stymulować mózg, by chciał zachować informacje, na których najbardziej nam zależy. Terapeuta pedagogiczny to czarodziej pamięci – pokazuje, jak ją rozwijać.




Prawo wyjątkowości

Lepiej zapamiętujemy to, co się wyróżnia i wybija nas ze schematu, dlatego jeśli chcemy coś zapamiętać, stwórzmy zaskakujące, niebanalne skojarzenie. Warto operować kształtem i rozmiarem, np. powiększać w wyobraźni to, co jest niewielkie, a elementy duże znacznie pomniejszać.

 

Prawo rozumienia

To, co rozumiemy i ma dla nas sens, łatwiej jest magazynowane w naszej pamięci. Niezrozumiałe treści szybciej wypadają nam z głowy. Nie próbuj zatem uczyć się na pamięć tego, co możesz zrozumieć.

 

Prawo powtórzeń

Utrwalane, a więc powtarzane informacje zostają z nami na dłużej. Ma to znaczenie dla osoby, która naucza, ale też tej, która chce się uczyć.


Efekt pierwszeństwa i świeżości

Szybko zapamiętujemy informacje, które pojawiają się na początku (efekt pierwszeństwa) lub na końcu (efekt świeżości). Pamiętaj o tym, gdy chcesz przekazać komuś ważne wiadomości, dokonać autoprezentacji (wpłynąć na odbiorców) lub zapamiętać najważniejsze fakty.


Prawo elaboracji

Nasz mózg lubi, jeśli w czasie nauki angażujemy wszystkie zmysły. Jeśli chcesz coś łatwiej i szybciej zapamiętać, oglądaj, słuchaj, dotykaj, smakuj. Oczywiście nie zawsze możliwe jest zaangażowanie wszystkich zmysłów, dlatego postaraj się wykorzystać do nauki np. dwa z nich.


Prawo ważności

Mózg człowieka dokonuje selekcji informacji, które do niego docierają. Nie da się zapamiętać absolutnie wszystkiego. Stosunek, także emocjonalny, do danej informacji wpłynie na to, czy zostanie ona zapamiętana. Prościej: jeśli uznasz coś za ważne, istnieje większa szansa, że o tym nie zapomnisz.


Kreatywność

Ludzie zapamiętują szybciej i lepiej to, co sami stworzą. Kreatywność jest sojusznikiem nauki. Jeśli możesz aktywnie uczestniczyć w jakimś projekcie, samodzielnie sporządzić notatki, twój mózg ci za to podziękuje.

 
 
 

コメント


bottom of page