Zarządzanie czasem
- pogotowiepedagogic
- 28 sty
- 2 minut(y) czytania
Nie będzie o prokrastynacji, czyli o marnowaniu czasu i ciągłym odkładaniu obowiązków na święte nigdy", bo to pojęcie zostało już chyba odmienione przez wszystkie możliwe przypadki w całej przestrzeni internetu. Jedno z naszych ulubionych powiedzeń brzmi: "Nie szukaj problemów, lecz rozwiązań".
Właśnie dlatego zarządzanie czasem warto zacząć od realnej oceny zadań do wykonania. Jeśli obowiązków jest zbyt dużo, spróbuj zaplanować, jak uporządkujesz bałagan. Nie działaj po omacku, bo w ciemności łatwo się potknąć i zrobić sobie krzywdę ;). Świadome panowanie nad czasem to więcej spokoju i radości wynikającej z tego, że robi się to, co sprawia frajdę.

Złodzieje czasu
Zastanów się, czy przypadkiem ktoś lub coś nieustannie nie kradnie ci czasu. Jeśli uświadomisz sobie problem, możesz wyprosić takiego złodzieja za drzwi i cieszyć się dobrą organizacją ;).
Przykładowi podstępni podbieracze czasu:
smartfon (badania wykazały, że wystarczy, aby telefon podczas wykonywania zadania lub nauki znajdował się w zasięgu naszego wzroku, a nasze skupienie znacząco spadło – to w oczywisty sposób wpłynie na efektywność);
odwracanie uwagi, hałasy, dźwięki otoczenia,
brak priorytetów,
brak samodyscypliny,
łapanie kilku srok za ogon,
bałagan na biurku i rozpraszacze,
odkładanie pracy na później (piętrzące się zaległości),
social media,
niedoprowadzanie spraw do końca, rozgrzebywanie różnych zadań.
Nadaj zadaniom priorytety
Jeśli udało ci się wyprosić złodziei czasu ze swojej przestrzeni, warto zająć się uporządkowaniem zadań. Określ ich ważność (nadaj priorytet) i czas, do kiedy muszą zostać wykonane. W ocenie nie kieruj się tym, czy lubisz daną czynność lub obowiązek, ale dokonaj chłodnej kalkulacji, co musisz zrobić natychmiast, a co może jeszcze trochę poczekać.
Jeśli nie do końca wiesz, jak to zrobić, możesz wykorzystać doskonałe narzędzie do planowania i rozkładania obowiązków. To macierz Eisenhowera. Możesz podzielić kartkę na ćwiartki lub po prostu spisać cztery listy.
Grupy zadań:
ważne i pilne – to zadania, które trzeba wykonać natychmiast, bo tego wymaga czas ich realizacji, wszystko to, co "było do zrobienia na wczoraj".
ważne, ale niepilne – coś, co jest istotne, ważne dla twojego życia, ale może zostać odłożone na później, to np. plany, szkolenia.
nieważne, ale pilne – zadania, które musisz wykonać, bo np. oczekuje od ciebie tego pracodawca lub nauczyciel w szkole, ale te obowiązki nie mają dla twojego życia zbyt dużego znaczenia; warto je wykonać, ale nie skupiać się na nich zbyt długo, bo pojawi się frustracja.
nieważne i niepilne – to bardzo często zadania, które po prostu pożerają ci czas (patrz wcześniejszy akapit: Złodzieje czasu). Lubisz zekrać, co dzieje się w social mediach, chcesz wrzucić nowy post lub uporządkować pliki w komputerze? Sprawia ci to przyjemność, ale też staje się ucieczką od pozostałych obowiązków. Spróbuj zostawić te działania na koniec.
Ćwiartki gotowe, co dalej?
Po przydzieleniu zadań do poszczególnych ćwiartek stwórz listę tego, co musisz zrobić
w pierwszej kolejności. Zacznij oczywiście od oznaczonych jako ważne i pilne, a nieważne
i niepilne wyrzuć na sam koniec. Na drugim miejscu powinny znaleźć się nieważne, ale pilne (nie poświęcaj im zbyt wiele czasu, po prostu wykonaj i miej spokój). Możesz spróbować ustalić, kiedy podejmiesz się zadań ważnych, ale niepilnych, np. za dwa dni, w weekend lub za tydzień.
Comments